Czy wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej się opłaca?

Wcześniejsza spłata pożyczki to często praktykowana opcja przez pożyczkobiorców. Sprawdźmy zatem na czym ten proces polega, z czym się wiąże i czy da się na tym realnie oszczędzić. Zapraszamy na analizę wcześniejszej spłaty zadłużenia przy pożyczkach ratalnych online.

Zasady szybszej spłaty pożyczki

Często zdarzają się sytuacje kiedy szybka pożyczka online zaciągana jest rzeczywiście z potrzeby chwili.  Przyczyną szybszej spłaty zobowiązań może być nieprzewidziany dodatkowy zastrzyk gotówki, zwrot z inwestycji lub odzyskanie należnych nam zobowiązań z innego tytułu. W takich sytuacjach posiadamy w ręku środki pieniężne pozwalające nam na szybsze rozliczenie się z pożyczkodawcą, więc pozostaje nam jedynie pytanie czy warto to zrobić przed ostatecznym terminem.

Najważniejszym pytaniem przy chęci szybszej spłaty pożyczki ratalnej jest pytanie czy taką opcję ustalono wcześniej w umowie. W praktyce taki zapis powinien znaleźć się w umowie i jest to zwyczajowo dobra procedura w branży. W większości umów możemy zaobserwować zapis, który  określa, że pożyczkobiorca uprawniony jest w każdym czasie i bez dodatkowych opłat, do dokonania zapłaty części zadłużenia w kwocie większej niż wynika to z harmonogramu lub do dokonania stosownej, całkowitej spłaty pożyczki przed upływem terminów zapłaty raty wskazanej w harmonogramie.

Ile można oszczędzić na szybszym rozliczeniu się z pożyczkodawcą?

Kwestie dotyczące tego aspektu powinny być także sformułowane w zapisach umowy. W momencie dokonania wcześniejszej spłaty całkowitej kwoty do zapłaty, pożyczkobiorca nie jest zobowiązany do zapłaty odsetek z tytułu oprocentowania pożyczki oraz prowizji z tytułu niezapadłych rat.

Jak widać można zatem na takim rozwiązaniu sporo zaoszczędzić. Jeżeli podliczymy wartość oprocentowania czy prowizji to wyjdziemy na tym naprawdę korzystnie. Warto jednak ponownie zaznaczyć, że sama możliwość wcześniejszej spłaty pożyczki jest tylko i wyłącznie dobrą wolą pożyczkodawcy. Przy wcześniejszej spłacie pożyczki ratalnej online korzystniejszą formą będzie szybsza spłata całkowita pożyczki niż tylko częściowa nadpłata kolejnych miesięcznych zobowiązań. W praktyce może to oznaczać zaoszczędzenie od kilku do nawet kilkudziesięciu procent związanych z tzw. kosztami pożyczki.

Korzyści związane z wcześniejszą spłatą pożyczki ratalnej online

W większości sytuacji wcześniejsza spłata zobowiązań będzie dla nas korzystna. Dzięki takiemu krokowi możemy pozbyć się comiesięcznego obowiązku ratalnego, co realnie może odciążyć nasz okresowy budżet. Szybsza spłata powoduje także że możemy uniknąć negatywnego wpisu do Biura Informacji Kredytowej. W związku z tym tworzymy sobie możliwość bezproblemowego wzięcia kolejnych pożyczek ratalnych w przyszłości.

Kluczową kwestią jest tu jednak oszczędność wymiernych środków. Przy szybszej spłacie zobowiązania na 3000zł możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Związane jest to z faktem, że przy tego typu spłacie pożyczki online schodzimy z tzw. kosztów pożyczki, które zazwyczaj są sporą dolegliwością finansową. Z ekonomicznego punktu widzenia wcześniejsza spłata powinna się nam opłacić. Skoro masz środki na wcześniejszą spłatę zobowiązań i możesz na tym zaoszczędzić – to czemu tego nie zrobić?

 

Back to Top