Bazy dłużników: BIK, BIG, KRD, ERIF, BRD, Deltavista

Bazy dłużników – czyli gdzie firmy pożyczkowe weryfikują wnioski

Bazy dłużników potrafią spędzać nam sen z powiek, zwłaszcza jeśli wiemy, że ciąży nad nami nieopłącony rachunek za prąd, mandat a może niespłacona rata starego kredytu.
Zadłużenie polaków rośnie w ekspresowym tempie i jest wynikiem konsumpcyjnego podejścia do życia i chwiejnej koniuktury gospodarczej. Często wciąż ciężko nam planować nasze zobowiązania finansowe gdy nie wiemy co spotka nas w najbliższej przyszłości. Przykładem mogą być osoby które właśnie tracą pracę z powodu zakazu handlu w niedzielę. Część z nich nie będzie mogła znaleźć pracy i wpadnie w pętlę zadłużenia.

Gdzie firmy pożyczkowe sprawdzają naszą wiarygodność

Dawno już minęły czasy w któych firmy pożyczkowe nie weryfikowały swoich klientów w bazach dłużników.
Kiedyś było to zarezerwowane jedynie dla banków. Dziś firmy pożyczkowe, mogą, jeśli chcą, korzystać ze wszystkich baz dłużników poza Bankowym Rejestrem Dłużników.

Bazy dłużników najczęściej weryfikowane przez firmy pożyczkowe to oczywiście BIK  – biuro informacji kredytowej. Praktycznie wszystkie firmy weryfikują wnioski, przynajmniej wybiórczo w tej instytucji. Na szczęście łatwo możemy sprawdzić które pożyczki bez BIK są udzielane.

Trochę rzadziej lecz wciąż popularnymi bazami zewnętrznymi są bazy KRD czyli Krajowy Rejestr Dłużników oraz BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej.
Coraz częściej jednak spotyka się weryfikację w ERIF czy Deltaviście.

Jakie informacje o nas mają bazy dłużników?

Bazy dłużników przede wszystkim weryfikują czy nie mamy niespłacanego zadłużenia w innych firmach ale nie tylko.
Wiele baz ma autorskie algorytmy obliczające tzw scoring czyli naszą wiarygodność finansową. Ma na nią wpływ nie tylko nasza historia kredytowa (czyli czy spłacamy zobowiązania na czas, czy posiadamy zadłużenie, ile i jakie zobowiązania finansowe podejmowaliśmy: raty, kredyty, pożyczki) ale też: ilość i jakość odpytań w bazach zewnętrznych – nie jest korzystne gdy co chwile odpytują o nas firmy pożyczkowe w których nie otrzymujemy później pożyczki.
Innymi czynnikami są: nasz wiek, miejsce zamieszkania. Ponad to bazy dłużników pozwalają zweryfikowac czy w ogóle dane które podaliśmy przy rejestracji profilu i wypełniania wniosku są prawdziwe i poprawne.

Back to Top